reede, 6. jaanuar 2017

Õudus sai läbi - internet saabus

Suur kortermaja
Täna hommikul kell kaheksa lõi see tund. 8:00 ja 12:00 vahel (15 ja 19 Eesti aja järgi) pidi saabuma Belli tehnik fiibernetti paigaldama. Kuna ma olin alul lepingut tehes andnud vale telefoninumbri - olin telefonilepingud (õieti kõnekaardi) teinud, aga kaarte mitte aktiveerinud, mistõttu mul siis tegelikult veel numbreid polnudki. Eile sai igaks juhuks see asi kaubanduskeskuses ka korda aetud, aga mure oli üleval - pealegi kõik telefonid olid naise ja pojaga linna peale jalutanud (lastehoidu vaatama ehk navigeerima). Niisiis vahtisin aknast välja, lasin tüdrukul arvutist midagi vaadata ja olin murelik. Lõpuks kui kell juba peagi üheksa saama hakkas kostis ukselt koputus - sisse tuli paras mürakas (st üsna minu kasvu ehk 190 cm) pika punase habemega tüüp, hulga kohvrite ja kastidega. Saabaste ümber käisid tal mingid vutlarid - nii, et saabaste jalast võtmisega ta end vaevama ei pidanud. Suures toas, teleka kaabelduse vastasseinast võttis ta väikse katte ja tõmbas välja mitu meetrit fiiberkaablit. Otsastas selle, käis kuskil ära (ilmselt kaabli otsa testimas) ja paigaldas suure musta kasti. Siinsed kaablivõrgupaketid on mahupiiranguga või mahupiiranguta - nt 125 GB pakett (kokku üles/alla). 25 Mbit sünkroonse kiirusega. Punahabe käis pärast veel korra tagsi - oli unustanud ruuteri alla aku paigaldada - kuni 4 tunniks jätkuv aku peaks siis interneti sees hoidma elektrikatkestuste ajal - polegi endal vaja APC UPSi taha asju panna.
Lennoxville'i tavalised majad veerul


Lenoxville'is on stop märgid - see on eriline, sest mujal Sherbrooke'is on Arret märgid
Esineb maju, mille kelder on garaaž 
Lapsed lumememega, mis paari tundi üle ei elanud
Hirmus jõuludekoreerimine.
Maja, mille garaaži kelder on tuba.
Künkad, künkad ...
Teine maja on kohalik kool.
Bishopi ülikoolis on selline Stop märk
Aga selle tänase ning viimase sisse kande vahele suurlinnas jääb üsna mitu päeva. Peale pisikest hiinlaste ühe tärni hotelli Montreali bussijaama lähistel Saint Huberti tänaval (kus on majutusasutusi kohe palju) otsustasime siiski võimalikult ruttu edasi sõita oma lõppeesmärgile - Sherbrooke'i, mille linnaosa Lennoxville (varasem kohalik omavalitsus) asub Bishopi ülikool - üks kolmest ingliskeelsest muidu prantsuskeelses Quebecis. Sherbrooke on muidu paljus ingliskeelse ajalooga kant - siia tuli lojaliste Ühendriikide iseseisvussõja ajal patriootide eest pakku, aga nüüdseks on sherbrooke prantsuskeelestunud. Vaid 4 % on siin ingliskeelseid, aga neist ilmselt enamik Lennoxville'is ja siin saab üldiselt ingliskeeli kuidagi läbi täitsa. Linnaosa on 27 ruutkm (Tartu vist 38), aga elanikke on 5000. Sherbrooke'i tänavanimed on veidi segased - siin on läbisegi ingliskeelseid ja mitteinglise nimesid - Kanaada omaaegsed kindralkubernerid ja muud. Maakond - Estrie - on 10 000 ruutkilomeetrit ehk ligi veerand Eestit ja elanikke on siin kokku 300 000 kandis. Sherbrooke'i linnas endas ehk 150 000 nendest, aga oleneb kuidas võtta - linnaline ala (urban), piirkond (metropolitan area) või omavalitsus ise. Üldiselt elatakse madalates eramutes või väikestes kortermajades, majanumbrid on tihti väga suured - iga maja sissepääs on eraldi majanumbriga nt. Autodel on siin numbrid vaid taga - selgub, et nii on see mitmetes Kanaada provintsides. Pamperid on osadel autodel seetõttu suisa ilma numbri kohata, teistel on numbri kohal edasimüüja silt või linna nimi lihtsalt. Isegi kortermajade hoovides on kastimaastureid.
Ilmad on olnud see nädal aega päeval nulli ümber ja õhtuti külmemad. Paari lähema päeva jooksul peaks aga asjad hullemaks minema - päeval -8, öösel kuni -20. Päikselistel päevadel on samas intensiivne valgus, nagu meil märtsis. Ikkagi lõuna poolne kant. USAsse on 50 km ringi vist.

(Kirjutatud 4. jaanuari hommikul.)

Kommentaare ei ole:

Minu blogide loend