esmaspäev, 30. juuni 2008

Bussireiside veebipiletisüsteem prindib ka kehtetuid pileteid.

Nimelt prindib süsteem ka pileti, mille väljasõidu aeg on möödunud. Kogesin seda täna, aga mitte päris oma nahal õnneks. Saaremaa väikebussis on vähe kohti ja ausad inimesed, seepärast bussijuht end piletikontrolliga eriti ei vaeva – kõik saavad peale Tallinnas. Kui laekunud paberil olev arv ja sisseroninud- ning bussijuhilt pileti ostnud reisijate arvud klappida ei taha, siis tehakse siiski kontroll muidugi. Minu nähes täna tehti see alles Pääskülas, milleni vabu kohti oli üks – varem pileti ära ostnu. Kontrolli käigus selgus, et ühel naisterahval oli eilne pilet – aga tee või tina – täna prinditud! Nimelt oli õnnetu ostnud oma pileti eile pool tundi enne bussi väljumist, kuid jätnud kontrollimata kuupäeva. Õigupoolest on kuupäev suhteliselt halvasti ka Bussireiside veebipoes valitav. Vaikimisi eeldatakse kõiki pileteid olevat tänase päevaga. Peale väljumisaega liini brausides hakatakse alles kontrollima, et mis pagan asjal viga on ja ei lubata piletit ostukorvi panna.

Teadupärast veebipiletina ei kehti kodus väljaprinditud paber, sellest on kasu vaid triipkoodi abil kiiresti koodi sisestamiseks, et bussijaamas automaatne piletiprinter tööle panna. Eurolines'i bussides kehtib välja prinditud pilet ka tegelikult – seal on iga sõidu jaoks omaette leht, mille bussijuhid ära korjavad ja reisijale endale jääb kätte vaid meelespea, millel peal tema ühe korraga ostetud sõidu otsad.

Kui veidi enne bussi väljumist ostetud veebipileti omanik ei märka kuupäeva vahetada ja püüab piletit välja printida alles järgmisel päeval, siis see tal ka kenasti õnnestub. Saab printida eelmisel päeval kehtivuse kaotanud pileti, millega ametlikult pole midagi peale hakata.

Õnneks on Eestis ka mõistlikke bussijuhte (lisaks kõlupeadele, kes keelduvad reisijat nõudepeatuses metsa vahel maha panema). Nõnda võib sellest kaotatud piletist veel asja ka saada ja polegi mitmekordset raharaiskamist.

Lahendused?

Muidugi võiks Bussireisid tekitada süsteemi, mis 10 minutit enne bussi väljasõitu bussijaamade piletiprinteritest väljaprintimata veebipiletid tühistaks ja lubaks tagantjärele raha tagastada (miinus summa ülekandekuludeks/”trahviks”). Umbes sel hetkel enne bussi väljumist prinditakse bussijaamas kõigile reisidele nagunii sõiduleht, millel peal info selle kohta, kui palju pileteid ja kui kaugele müüdud on. Hetk enne selle lehe väljastamist vabatatud veebipileti asemele jõuaks bussijuht müüa veel uusi pileteid roolist ja eksinud inimesel ei läheks raha kaotsi. Teisalt on sellise keeruka kontrollimehhanismi tekitamine kulu. Pealegi bussijaama hilinemisega jõudev veebipileti ostnu, kelle pilet poole minuti eest tühistatud, võib sattuda segadusse / saada infarkti. Mida rohkem reegleid ja keerulisem süsteem, seda vähem töökindel! Firmale on ilmselgelt kasulikum veebipiletid tühistamata jätta – kindlasti ei pea raha tagastama ja vähem veaohtlikust it-süsteemis ka.

Teisalt – olgem ausad – Bussireiside muidu kenas kasutajaliideses on üks viga – piletite ostul ei rõhuta kuupäevadele. Pileti ostmisel ei pea esimese asjana valima kuupäeva nagu seda pakub Edelaraudtee, Estonian Air ja pea kõik teised veebis pileteid müüvad asutised. Muidugi on bussipilet asi, mida inimesed ostavad suhteliselt väikese ajavaruga – mitte nagu lennupilet. Aga siiski oleks tarvis seda kuupäeva esimese asjana inimestele mugavalt muudetaval kujul näidata!




(Kirjutatud reedel, 27. juunil 2008. Siin avaldatud versioon on toimetamata, muudetud kujul postitatud arvutikasutaja foorumisse.)

Kommentaare ei ole:

Minu blogide loend