Järgnev pärineb minu kommentaaridest minuti loole, mis teatab Roheliste mürgisest vastuseisust heale energiaallikale.Esimene kommentaar:Tuumaenergia on ainus stabiilselt töötav põhivajadust kattev elektrijaama tüüp veel palju ebaökoloogilisemate põletusprotsessil töötavate jaamade kõrval. Muidugi suudavad mõnedes riikides põhivajadust katta ka näiteks hüdrojaamad, aga sedas siiski vaid Norras ja võimolla Šveitsis vaid. Hüdrojaamad on tegelikult palju mõistlikumad kasutada energiavajaduse päeva jooksul muutuva osa katteks - nende käivitamine võtab hulka vähem aega kui ükskõik millise soojusel põhineva jaama (kaasa arvatud tuumajaama) startimine. Tuul ja päike on täiesti juhulikult toimivad energiaallikad ja sobivad kõige paremini autonoomsetesse süsteemidesse, et toota vesinikku, ladustada seda ka kasutada hiljem energia tootmiseks (näiteks vesiniku autodes) kui vesiniku hoidmise riskid ikka korralikult maandada õnnestub.
Eesti suurim oht on Sosnovõi Bori tuumajaam 50 km üle meie piiri. Tõenäosus, et meie enda tuumajaam "ülekeeva põrgukatlana" regionaalse apokalüpsise põhjustab, on ülimalt väike. Meil on olemas põlevkivi kaevandamiskogemus, mille saab kergesti ära kasutada tuumajäätmete matmiseks kas olemasolevatesse tühjendatud sügavatesse põlevkivikaevandustesse või kaetaves neis olemasoleva infrastruktuuriga kaevandustes veel sügavamale spetsiaalseid tunneleid.
Meie enda uraanimaak diktüonemakildas (v kuidas se iganes kirjutati) on üpris vaene. Kui ma mäletan TTÜ mäendusõppejõu sõnu õigesti, siis diktüonemakilda kihi paksus on erinev - ulatudes 6 cm kuni 6 meetrini, aga uraani sisaldus on sama pinna ruutmeetri kohta. Seega tasub kaevata vaid 6 cm kihti, mis on oluliselt parema sisaldusega. Mulle jäi mulje, et ilmselt on antud ressurss tekkinud mõne suurema meteoriidi plahvatusel või supervulkaani tegevuse tulemusena atmosfääri sattunud radioaktiivsete ainete tagantjärele settimisega. Aafrika tuumamaterjali ressurss on tegelikult ka päris hea, seal on ju leitud isegi kohti, kus looduslik uraani kontsentratsioon on olnud nii suur, et mäe sees on "katel podisenud" loodusliku protsessi raames.
Ma olen end ikka rohelise mõtteviisiga inimeseks pidanud, aga tuumaenergia vastastest ma aru ei saa. Tuumaenergia ei saasta meie atmosfääri, ei riku meie õhu gaaside sisaldust. Viimane võib küll olla ka hea (just mõne nädala eest oli uudis, et päikeseplekkide arv pole päikse viimasel aktiviseerumisel kasvanud ja kahtlustatakse, et lähenemas on uus jääaeg või vähemalt mõnekümneaastane külmaperiood, mille vastu võib ehk veidi abi anda viimati toimunud kasvuhoonegaasidega atmosfääri rikkumine).
Võtkem mõistus pähe - tuumajaamale ei ole alternatiivi! Tuumajaam on roheline lahendus! Kuid muidugi peab energiatarbimist kokku hoidma ka.
Teine kommentaar:Kui põhiargumendiks on hind, kas siis ei oleks targem kiiresti 5 aasta jooksul jaam püsti panna, sest muidu hüppab jaama ehitamise hind lakke?! Pigem on hind argument kiireks tegutsemiseks!
Kuivõrd tuuma jõul sõitvaid allveelaevu ja lennukikandjaid "tangitakse" kord 20 või enama aasta jooksul enamasti, siis usutavasti toimib ka tavaline tuumajaam üsna kaua kütust vahetamata. Tegelikult meil ongi plaanis praegu väikse mahuline tuumajaam, mille energiat pole plaanis niivõrd eksportida kui katta lihtsalt Eesti üldvajadus. Seda uuritakse, tean isiklikult inimesi, kes seda teevad.
Probleem on selles, et Leedu suur jaam ei suuda katta Läti-Leedu-Eesti ja suure osa Poolast. Enamik jaamadisainid on suured - suuremad ja võimsamad kui meie põhivajaduse praeguse rahuldajad Eesti elektrijaam või Balti elektrijaam ükskõik kas eraldi või kokku (kokku 2380 MW, sellest EE 1615 MW ja BE 765 MW, tänapäevased tuumajaamade reaktorid on enamasti 1000 - 1500, mis tähendaks, et jaam toodaks kahe reaktoriga hulka rohkem kui Eesti vajab). Väikeste jaamade ehitamist pole suurtel riikidel olnud mõttekas teha, aga samas väike jaam on ju ometi odavam ehitada. Allveelaevad ja peaaegu kõik lennukikandjad sõidavad juba üsna kaua tuumkütusel, väiksemate sõjalaevade ning kaubalaevade puhul pole küll seni tuumkütus kokkuhoidu taganud, aga tervet riiki varustav suhteliselt väike tuumajaam oleks ometi kordi ja kordi suurem tühipaljast laeva tuumakatlast.
Küsimus on pigem selles, et kas tõesti püüda rajada väike või ehitada suur jaam? Suurel võib ilmselt energia müümine raskeks minna - Soome ei pruugi tahta meie käest elektrit osta ja Läti ja Venemaa ei taha seda ka jätkata nagu seni on asi toiminud. Väike jaam on veidi kallima kilovatttunniga, aga vähemalt ei ole vaja maksta raisku läinud kilovattide eest, mida keegi ära ei kasuta. Pealegi nõuab väike jaam suhteliselt veidi rohkem arenduskuludeks ning teda on raskem jaama plaane müüvalt "turult" leida. Samas väike jaam kulutab vähem kütust ja ilmselt ka vähem tööjõudu nii ehitamiseks kui ka ekspluatatsiooniks, mis samas on muidugi tuumajaama puhul üht või teisiti väiksemad kulud.
LisaLisaksin nüüd veel kommenteerides Postimehe eilset
küsitlust ja tänast
artiklit, et lisaks Paldiskile, Võrtsjärve idakaldale, Sillamäele, Narvale ning Maardule tasuks kaaluda ehk mõnda muud kohta joonel Maardu ja Sillamäe vahel - Kunda, Aseri, Kohtla-Järve? Ilmselgelt on need küll looduskaunimad kohad, aga väiksem jaam ja efektiivsem jahutus võiksid ometi teha koha sobivaks. Muidugi on Sillamäe piirkond ilmselgelt parim - veidi eemal piirist, lähedal praegune peamine ülikõrge pingega elektriliin ning meri jahutamiseks, piisavalt suur ja ilma oluliselt takistavate poolsaarteta (nagu Käsmu), mis kohe kokku kasvaks jaama ülearuse energia arvel. Pealegi ma ei usu, et see jahutusprobleem ka nii hirmus kohutav oleks - võrrelge näiteks
Loviisa ümbrust ja
Sillamäe ümbrust google'i kaartidel.
Ja veel mainiks ära tuuleturbiinide eluea pikkust varjutavad kahtlused, seda illustreerib kenasti kümne aastase turbiini paari nädala tagune õnnetus Aarhusi lähedal Taanis, mis kenasti videovahendusel
kättesaadav.
Ahjaa, minuti artikli 34'st praegusest kommentaarist 4 olid saanud antud loole kirjutatud kommentaaridest kõrgeima hinde "3" - "sisukas" või "huvitav", neist kaks kommentaari lugesite ülalpool juba läbi. Kaks ülejäänut soosisid ka tuumaenergeetikat ja olid ühe teise isiku kirjutatud.