laupäev, 7. august 2010

Elon Musk ja kuurakett

Eesti ninaalla vahtiv ajakirjandus nagunii ei räägi, aga silma jäi üks Registeri artikkel. Mis on SpaceX, seda peaksid nüüd juba kõik teadma. Olen seda varem maininud seal (märts 2007), seal (dets 2007) ja seal (jaan 2009), suisa pidev kajastus - ennast üllatas ka.

Niisiis - nüüd, peale Falcon 9 esimest õnnestunud starti on PayPali-miljonär ja Tesla elektriautoguru Musk paotanud veidi enam suuremaid tulevikuplaane. Ühest küljest on arendusel veel suuremad mootorid, mis senised 9 mootorist koosneva raami välja suudaksid vahetada või kombineerituna uude 9 mootorilisse raami võimaldaksid luua meeletu jõuga järgmise generatsiooni masinat.


Siin, ilmselt vahepeal kuskil lekkinud, aga siis uuesti ärakoristatud pauerpointides lekkinud pildil, on siis praeguse Falcon 9 ja tema tulevase lisakiirenditega raskeversiooni mudelid nii praeguste (paariliikmetest vasakpoolsed) ja kui tulevaste võimsate mootoritega. Vasakult esimene on mõistagi võrdluseks toodud vana klassikaline "kuurakett", Saturn 5. Suurema mootori võrra ülessuurendatud Falcon 9 ehk Falcon X võiks juba Saturnile lähedast lasti üles viia (võrdset raskes versioonis) ja samas oluliselt soodsamalt kui seniste traditsiooniliste "rauapakkujate" (Boeing jt) tehnika. Lisaks on pakutud ka välja Falcon XX, mis Saturni ületaks, kuid oleks radikaalsem erinev disain. Võlu sõna selle kõige juures on soodsam. Vähemalt nii väidab oma plaanide kohta Musk, puhub seda juttu kõrva Obamale ka. Mõistagi on siit oodata tõsist vastupanu seniste tegijate (ja nende juristidearmee) poolt. Kuivõrd Obama on lubanud 5 aasta pärast uue kuuraketti puudutava otsuse teha ja samas pole absoluutselt kindel, et sel hetkel valges majas ta jätkuvalt pesitseb, siis võib muidugi ka juhtuda, et traditsiooniliste kompaniide (ja nende töövõtjate) poolt lobistatud vabariiklased kõik omasoodu keeravad. Enne seda aga loodame näha SpaceX'i edukat debüüti töökindla inimkõlbuliku raketialuse pakkujana maalähedasele orbiidile....

Lisaks sellele käib Muski jutust läbi ka päikseenergiaga kiirendatud säästlike (kuid aegamisi kiirust koguvate) mootorite mõte (kauglennu automaatjaamade, nt Voyagerid, algkiiruse kogumiseks, veel parem aga päikselähedastele, ka väga palju kiirust vajavatele automaatjaamadele, nt Merkuuri uurimiseks) ja tuuma jõul kiirendatud inimkõlbulikke planeet-planeet sõiduaegu pakkuv lahendus. Täpsem info on mõistagi veel puudu, alles mõeldakse ja planeeritakse. Igatahes Mars on pikem eesmärk ka Muskile.

Sellest ja veel mõnedest siin mainimata asjadest kirjutas siis Register.

Kommentaare ei ole:

Minu blogide loend